Патронатна сім’я: держава наймає на роботу батьків !

Про те, що притулки та інтернати – не найкраще місце для виховання дітей, говорять давно. Та поки що, крім прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, альтернатив у дитини, яка опинилася без батьківської опіки не було.

Проте в Україні вирішили запровадити таке новаторство, як патронатна родина. Нове воно лише для нас – цю практику давно використовують у багатьох країнах Європи та в США як свого роду підготовку дитини перед тим, як її візьмуть у прийомну сім’ю чи всиновлять.

В Україні в 2016 році прийнятий Закон  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми», постанова Кабінету Міністрів України  від 16.03.2017 «Деякі питання  здійснення патронату над дитиною», які регламентують  функціонування патронатної сім’ї.

Патронатна родина – це тимчасовий догляд дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах. Вона потрапляє не у притулок, де таких знедолених багато, а в родину, переживає менший стрес, її легше реабілітувати. Це тимчасово – на три місяці. Поки дитина там у теплі й безпеці, соціальні працівники будуть працювати з її рідною родиною. Наприклад, якщо треба привести помешкання до ладу, якщо потрібно – допомагають з працевлаштуванням, працюють із залежними, якщо є бажання батьків змінитися. Коли сім’я вийшла з проблемної ситуації, тоді дитина повертається у родину. Якщо не вдається дійти позитивного результату, то далі йдеться про влаштування у прийомні родини, усиновлення.

Хто може стати кандидатом у патронатні батьки?…

Патронатними вихователями можуть бути громадяни України віком від  до 60 років (для жінки) та від  до 65 років (для чоловіків), які перебувають у зареєстрованому шлюбі; проживають на спільній житловій площі; мають позитивний досвід виховання дітей; одна (один) з яких виконання обов’язків патронатного вихователя не поєднує з іншою трудовою діяльністю; пройшли курси спеціальної підготовки (навчання проходить після виявлення бажання бути патронатною сім’єю); відповідають іншим вимогам.

Держава заохочує  створювати сім’ї патронатного виховання  коштами. На кожну дитину, яка перебуває  на вихованні в родині  платиться два прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку на місяць. Соціальна допомога використовується патронатним вихователем у повному обсязі для забезпечення повноцінного харчування, виховання, навчання та розвитку дитини відповідно до її потреб.

Окремо патронатний вихователь, якщо є діти на вихованні, за свою роботу щомісячно отримуватиме  п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць, а в період між влаштуванням дітей – півтори мінімальні заробітної плати. Оплачувальний період між влаштуваням дітей становить не більше 60 календарних днів на рік.

Ця нова форма сім’ї стане допоміжною ланкою у роботі з родинами, які опинилися в складних життєвих обставинах.З усіх питань щодо кандидатів у патронатні вихователі або функціонування патронатних сімей  звертатися до Селидіського  міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою: м.Селидове, Маяковського, 6-а (будівля будинку культури), або за телефоном 7-00-22.