16 травня – День пам’яті жертв політичних репресій

Учні школи долучилися до Дня пам’яті жертв політичних репресій — щорічного національного пам’ятного дня в Україні, що припадає на третю неділю травня.

Відзначається згідно з Указом Президента від 21 травня 2007 року з метою вшанування пам’яті жертв політичних репресій комуністичного режиму. Підготовлені виховні години, тематичні виставки, інформаційні довідки
Кількість жертв політичних репресій в Україні досі неможливо підрахувати. Десятки тисяч людей було розстріляно, сотні тисяч пройшли в’язниці, заслання, табори, примусово проходили психіатричне лікування.
Як знайти інформацію про репресовану особу
Допомогти в пошуку інформації про репресованих може відеолекція «Репресовані родичі» проекту «Суспільний університет» на UA:Перший (https://youtu.be/6aKNQ6-6orw). Також корисною буде книга «Право на правду. Практичний порадник із доступу до архівів» (http://www.cdvr.org.ua/node/3185). Ці матеріали містять перелік установ та ресурсів, до яких варто звертатися, їхні контакти, зразки заяв, алгоритм дій, знайомлять з відповідним законодавством, описують практику доступу до архівів комуністичних спецслужб в Україні і за кордоном, а також надають відповіді на найпоширеніші запитання.
Короткий алгоритм пошуку інформації про репресованих родичів:

1.Збір якнайбільшої кількості даних (прізвище, ім’я, по батькові, дату та місце народження розшукуваної особи, важливі факти біографії тощо).

2.Пошук інформації на наступних сайтах:

3.Звернення в довільній формі (вказується назва та адреса установи, прізвище, ім’я, по-батькові заявника, місце його проживання, суть питання) в такі установи:

  • Галузевий державний архів Служби безпеки України;
  • Галузевий державний архів Міністерства внутрішніх справ України;
  • державний архів області за місцем народження, проживання, арешту, відбування покарань;
  • Головний інформаційно-аналітичний центр Міністерства внутрішніх справ РФ.
  • Галузевий державний архів Українського інституту національної пам’яті відкрив Консультаційний центр з пошуку інформації про репресованих, де допоможуть знайти відомості про репресованих у 1917-1991 роках, підкажуть як правильно подати запити до архівів. Телефони Центру: (067) 298-18-18 або (044) 298-12-12, також можна надіслати листа на електронну пошту poshuk@hdauinp.org.ua, написати повідомлення фейсбук-сторінці архіву: https://www.facebook.com/hdauinp
    або через сайт: http://hdauinp.org.ua

4.Відповідно до Закону України «Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» громадяни України, іноземці та особи без громадянства можуть безкоштовно переглядати та копіювати власним фотоапаратом всі документи, що пов’язані з комуністичним тоталітарним режимом.

5.У випадку додаткових запитань звертайтеся у Facebook-групу «Доступ до архівів» (www.facebook.com/groups/dostup.do.arhiviv).